Vznikala v období 20. let minulého století, kdy amatéři nadšení do elektroniky a experti na strunné nástroje doslova spojili své síly a stvořili tento nástroj.
Tón se tvoří tím, že chvění struny vyvolá reakci elektromagnetických snímačů, které chvění převedou na elektrický proud. Tento proud se poté odvede do zesilovače.
Elektrické kytary se používají zejména v jazzu, z něhož se poté dostala také do rock’n’rollu a metalu.
Kytary mají několik modelů. Mezi ty známější patří Telecaster a Stratocaster, které patří pod firmu Fender, jež se specializuje na výrobu právě elektrických nástrojů, jako jsou klavíry, housle a také kytary. Byly představeny začátkem padesátých let a přetrvaly až do teď. Další model je například Les Paul od firmy Gibson, ten je asi nejtypičtější a nejznámější, je pojmenován po kytaristovi, který jej vynalezl a je o něco starší než Fenderky, asi o 10 let, a liší se od nich tvarem a samozřejmě kvalitou, která je zde nižší.
Kolébkou všech modelů je Amerika.
Jako u každého nástroje i zde pochopitelně známe několik interpretů. Pár z nich si dnes představíme. Lese Paula, který je takovým otcem těchto kytar a pochází z New Yorku. Je také zodpovědný za přínosy pro hudební svět, a to v podobě přidání různých efektů jako jsou playback nebo delay efekt, což chápeme jako umělé tvoření ozvěn.
Další z kytaristů je milovník cigaret, whiskey Jack Daniel’s a bývalý člen kapely Guns N‘ Roses Saul Hudson vystupující pod jménem Slash. Z kapely odešel v roce 1996 kvůli neshodám s Axlem. Po odchodu si však založil svou kapelu, kterou pojmenoval Slash’s Snakepit. Neuplynulo však mnoho let a do kapely se opět navrátil.
A posledním z nich je pro dnešek člen kapely Queen Brian May. Je vystudovaný fyzik a svou zálibu našel právě v elektrické kytaře, která mu krásně zapadla do jeho oboru. S Rogerem Tailorem po studiích založil skupinu Smile, kterou zpěvák opustil, a nahradil jej Freddie Mercury. Tímto momentem vznikla v roce 1971 jeho kapela Queen.