Ořechy a semínka tvoří základní součást stravy všech zájemců o sestavení jídelníčku, který je etický vůči zvířatům. Stravovací režim vegetariánů postavený na odmítání masa a zabíjení živých tvorů má ovšem řadu výhod především zdravotních, které jsou popsány v mnoha odborných i laických statích.
Jestliže se zaměříme na zmiňované ořechy a olejnatá semena, je ideální je střídat, nebo je konzumovat ve formě směsí, aby byl obsah živin pestrý a vyvážený. Mandle by mezi nimi neměly chybět, mějte se však na pozoru před pochybnými zdroji a vyhýbejte se hořkým odrůdám, které obsahují velké množství látek, tvořících v žaludku jedovatý kyanovodík.
Víte, že v současné populaci jak v Evropě, tak i v zámoří, vzniká tzv. hořčíkový deficit? Hořčík je minerál – kov, který je pro lidský organismus nepostradatelný úplně stejně, jako vápník. Bez něho nemůžete přežít, potřebují jej všechny tělesné buňky a všechny orgány – srdce, mozek, ledviny, játra, přispívá k normálnímu procesu dýchání, trávení potravy, k vylučování toxinů, k vyváženému zásaditému pH krve atd. A vlivem nesprávného pěstování zemědělských plodin, zejména umělými hnojivy, se hořčík váže v půdě, rostliny jej nedokážou patřičně využít a jeho obsah tím pádem klesá i v potravinách.
Měli bychom jej tedy pravidelně doplňovat buď ve formě tablet, anebo ze zdrojů, které jej obsahují velké množství, a to jsou hlavně vlašské a lískové ořechy a mandle a všechny další druhy exotických ořechů. Velkým plus je také fakt, že v ořeších a mandlích je hořčík s vápníkem zastoupen ve vhodném poměru, a spolu s nimi i vitamín B6, potřebný pro jeho vstřebávání. Máte tedy před sebou, např. ve formě mandlí 1 kg, ideální zdroj, jak předcházet hořčíkovému deficitu, aniž byste se museli dopovat syntetickými suplementy.