Pokud něco nesmí chybět na mém štědrovečerním stole, tak je to kapr. Mnoho domácností jej vyměnilo za jinou rybu, nebo nemají rybu vůbec, ale já mám ráda kapra, a to ne jenom kvůli tradici. Kapra jsem se postupem času naučila připravovat na více způsobů. Všem úpravám předchází naložení kapra přes noc do mléka, což kapra zbaví typického rybího zápachu, který někomu může vadit. Na Štědrý den dělám kapra klasickou přípravou, což je smažení v trojobalu, ale aby to nebylo tak nezdravé, dávám usmaženého kapra na ubrousek, aby to odsálo olej. Kapra na Vánoce kupuju čerstvě zabitého, ale nesníme jej celého, takže zbytek putuje do mrazáku.
Když uplyne od Vánoc nějaký čas, přijde řada na další porci kapra. Většinou je upečený na plechu v troubě, jen potřený máslem, posolený, posypaný mletou červenou paprikou a poprášený moukou. Protože mám mezi známými pár rybářů, děláme občas grilovačku a není důvod neudělat si kapříka. Porce kapra zabalená v alobalu, kde je posypaná kořením na ryby, potřená kečupem a s přidanou cibulí.
Na grilu skutečná mňamka. Výhodou kapra je, že je to běžná ryba, kterou si můžeme v našich končinách kdykoliv koupit čerstvou. U kteréhokoliv rybníku rybář nahodí kaprové pruty https://www.mlsport.cz/kaprove/ a je velká pravděpodobnost, že kapříka uloví. Určitě jsou jiné a možná i zdravější, ale dostupnost kapra je jeho velkou výhodou. Když jedeme k moři, určitě bychom měli ochutnat rybu, ale opět takovou, která je v dané zemi běžnou, a kterou tam místní rybář vytáhle z moře, a ne z mrazáku. Obdobně je to s ovocem a zeleninou, vždy chutná nejlépe tam, kde vyrostlo. Kapr má pro někoho hodně kostí, ale máte-li poblíž rybáře, věřte, že i z kapra se dají udělat filety, ve kterých nebudou téměř žádné kosti. Kapr je ryba, kterou bychom neměli z našeho jídelníčku vyškrtnout. Je to přece naše tradice.