Od jeho odhalení uběhly již dva roky, přesto je pro mnoho uživatelů stále jednou velkou neznámou. Řeč je o operačním systému Windows 10 S. Nejmladší OS od Microsoftu byl navržen pro maximální bezpečnost uživatele, bohužel na úkor jiných funkcí. O co se jedná?
Nároky na operační systém pro vzdělávací účely jsou celkem snadno pojmenovatelné – bezpečnost a rychlost, a právě zde se verze S inspirovala. Nejnovější Windowsy nabízejí jednoduchost, svižnost a především již zmiňovanou bezpečnost. Rozdíl mezi běžnými desítkami a “eskem“ je totiž především v tom, že verze S podporuje pouze programy a aplikace z Windows Store. V praxi to znamená jediné – žádný software z cizích zdrojů. Tímto opatřením je Microsoft schopný zaručit uživatelům naprosto minimální riziko, protože všechny programy před uveřejněním ve Windows Store sám pečlivě testuje. Pokusíte-li se stáhnout program odjinud, systém vám to jednoduše nedovolí a v lepším případě nabídne alternativní software z oficiálně dostupných aplikací.
Nevýhodu může pro uživatele představovat také jeden jediný prohlížeč a tím je Microsoft Edge. Mozillu, Chrome ani Operu totiž v oficiálním obchodě pro Windows nenajdete. Kromě prohlížeče se zde navíc musíte spolehnout také na jediný vyhledávač a tím je Bing.
Je ale třeba vyzdvihnout i jeho přednosti. Systém nastartuje již za 15 vteřin, šetří baterii zařízení a díky oddělení běžících aplikací od samotného operačního systému zabraňují změnám v registrech, což je opět plus k bezpečnosti.
Pro školy a studenty se jedná o skvělou volbu – poskytuje jim kompletní balíček Office 365 zcela zdarma a ukládání souborů je standardně nastaveno na úložiště OneDrive, což umožňuje plynule pokračovat v práci z kteréhokoli jiného zařízení přesně tam, kde jste skončili, ať už v učebně či doma.
Pokud se rozhodnete, že tento operační systém není váš šálek čaje, existuje možnost zpoplatněného upgradu na verzi Windows 10 Pro, která již umožňuje všechno, na co jsme běžně zvyklí, od použití libovolného softwaru až po volbu preferovaného prohlížeče.