Plody kakaovníku jsou jednou z nejrozšířenějších potravinářských surovin na celém světě. Pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by o nich neslyšel, nebo je neochutnal ve zpracované podobě ve formě čokolády a kakaového prášku či kakaové hmoty. Jen čokolád existují stovky druhů, od těch nejkvalitnějších až po výrobky s velkým množstvím cukru a rostlinného tuku. Má-li nám být čokoláda prospěšná, musíme se poohlédnout po těch dražších, s vysokým obsahem kakaa, ale to nejcennější, co kakaovník nabízí, je přímo ve formě surových kakaových bobů.
Najdeme v nich obrovské množství látek, s nimiž lidské tělo nakládá jako s buněčnou výživou pro veškeré typy tkání, dnes se objevují spíše ve specializovaném prodeji, v nabídce e-shopů se zdravou výživou, a také o jejich existenci na trhu mnoho lidí neví. To je však škoda, neboť nám skutečně mají co nabídnout, a právem je lze zařadit do kategorie „superfoods“.
Pestrá plejáda minerálů – podobně jako ořechy obsahují značné množství hořčíku. Ten z jídelníčku západní civilizace bohužel postupně mizí, jeho obsah v potravinách klesá, ovšem hořčík je klíčový minerál potřebný pro veškeré biochemické pochody v těle (trávení, dýchání, pohyb, činnost mozku, krevní oběh a srdce, funkce jater a ledvin atd.) Hořčík můžeme dodávat do organismu v tabletách, v podobě chloridu hořečnatého, ale také ve zdravém a chutném kakau.
Kromě hořčíku, vápníku, draslíku a fosforu je kakaovník bohatý na zinek a mangan – dva prvky nepostradatelné pro výživu pokožky, vlasů, pro podporu sexuálního apetitu, pro efektivní využitelnost energie z potravy atd. Surové boby vykazují silnou antioxidační aktivitu a mohou být rovněž dalším významným zdrojem podpory imunitního systému a detoxikace organismu.
Kakaové boby můžeme rozmixovat samostatně nebo s ořechy, ke kakaové hmotě lze přidat za studena lisovaný kokosový olej a takto je přidávat do obilných kaší, bílého jogurtu s ovocem, k pudinku, nebo ke zmrzlině.